Hľadáte originálny darček pre dieťa, rodiča, starého rodiča alebo kamaráta? Darujte im poukaz na kurz plávania! Vybrať si môžete ľubovoľný kurz z našej ponuky kurzov. V prípade záujmu Vám na e-mail zašleme poukaz aj s venovaním. V následujúcich riadkoch Vám prinášame pár z množstva benefitov plávania.

Vedci zistili, že pocity úzkosti sa strácajú najrýchlejšie pri menej náročných fyzických aktivitách, ako je aj rekreačné plávanie.

Griffith University Austrália

Plávanie je veľmi variabilný šport, ktorý má len minimum obmedzení. Plávať môžu dojčatá, deti, tehotné ženy, seniori, handicapovaní, obézni ľudia aj tí, ktorí majú problémy s kĺbmi. Plávanie je tiež skvelá rehabilitácia pre ľudí po úrazoch alebo s rôznymi druhmi zlomenín, pretože pomáha nenásilne zvýšiť pohyblivosť kĺbov, hlavne ramien, bedier a členkov. Aby malo plávanie správny rehabilitačný účinok, je potrebné plávať správnou technikou, pod dohľadom kvalifikovaného trénera, inak si telo budete skôr ničiť. Je to jeden z mála športov, pri ktorých nepreťažujete jednu svalovú partiu na úkor druhej, ale zapájate rovnomerne všetky svalové partie rovnako. Nie je to ako napríklad pri behu, kedy zapájate predovšetkým dolnú polovicu tela. Pri plávaní zároveň posilňujete svaly chrbta, brucha, zadku, nôh, pŕs a dokonca aj málo využívané svaly vnútornej strany stehien. To však platí iba v prípade, že plávate správne.

Pokiaľ naozaj plávate, zvyšujete svoju fyzickú kondíciu a zároveň prispievate k zväčšeniu vitálnej kapacity pľúc. To ale platí len v prípade, že počas plávania vydychujete do vody, ako by sa správne malo. Pre zvýšenie fyzickej kondície sa odporúča plávať 2x alebo 3x týždenne minimálne jeden - dva kilometre (20 bazénov - 40 bazénov). S chudnutím je to v bazéne trochu zložitejšie. Rekreačné plávanie je skôr o tom, že si idete zaplávať nie na rýchlosť, ale na vytrvalosť a občas pri tom odpočívate. Plávanie potom nespĺňa podmienky kardio-aktivity, ktorá vedie k chudnutiu. Navyše pri plávaní platí, že nech dáte päť bazénov, alebo dvadsať, akonáhle vyleziete z vody, máte okamžite veľký hlad. Deti, dospelí, profesionálny aj rekreačný plavci väčšinou rýchlo dopĺňajú kalórie. Ak sa v ich príjme nekontrolujete, pretože máte pocit, že keď ste športovali, môžete si veľa dopriať, človek má potom tendenciu skôr priberať. Ak chcete schudnúť, je dobré skombinovať plávanie s iným športom.

* časť údajov bola čerpaná z www.wsj.com

Predcházajúci článokKurzy plávania pre dospelých