Volské oká, majonéza, syr, francúzske toasty a palacinky. Nie, toto nie je menu z bufetu v štýle švédskych stolov. Je to príklad raňajok držiteľa 23. zlatých olympijských medailí Michaela Phelpsa, ktorý denne skonzumoval 12 000 kalórií. Znie to priam neuveriteľne však? Ale mali by ste sa pred dôležitými pretekmi stravovať podobne?

ČO JESŤ PRED PRETEKMI?

Strava zohráva dôležitú úlohu pri výkonoch všetkých športovcov, ale je to predovšetkým pre vytrvalostných športovcov, ako plavcov. Stopky rozhodcu nakoniec rozhodnú, či „diéta“ v štýle Phelps zlepší váš výkon, alebo nie. Neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by vám zaistil, že potraviny, ktoré zjete optimalizujú váš výkon, najmä v deň pretekov.

NAČASOVANIE JE VŠETKO

Vaša mama mala kus pravdy v tom, keď vás varovala, aby ste nešli plávať najmenej hodinu po jedle. Ak zjete veľa jedla tesne pred tým ako skočíte do bazéne spôsobí to, že sa cítite nafúknuto a letargicky, čo vedie k pomalšiemu výkonu v bazéne. Pretekať na prázdny žalúdok môže byť rovnako zlé, pretože stratíte kľúčové živiny, ktoré vám pri veľkej záťaži poskytujú potrebnú energiu. Skúste namiesto toho jesť ľahké raňajky pred pretekom na zvýšenie vášho metabolizmu, bez preťaženia. Neskôr, v deň kedy plávate, to môže byť väčšie jedlo. Vždy si však nechajte aspoň jednu až dve hodiny na pretrávenie medzi jedlom a akoukoľvek plaveckou disciplínou.

NAJLEPŠIE POTRAVINY, KTORÉ JESŤ PRED TRÉNINGOM ALEBO PRETEKOM

Naplňte váš tanier zmesou komplexných sacharidov a ľahkého proteínu, ktorý vám poskytne najlepšiu výhodu, či už trénujete alebo súťažíte. Neexistuje žiadne "magické menu", ktoré by fungovalo pre všetkých plavcov. Namiesto toho experimentujte počas tréningu s cieľom určiť správnu zmes sacharidov a bielkovín pre vaše telo. Akonáhle ste našli jedlo, ktoré vám vyhovuje, nemeňte ho v deň pretekov ak nechcete žiadne prekvapenie.

Niekoľko našich nápadov na raňajky obsahuje biely jogurt a granolu, arašidové maslo na toaste, cottage cheese s ovocím, srvátkový proteín, celozrnné cereálie alebo ovsené vločky s mliekom alebo omeleta z vaječných bielok. Držte sa ďalej od pikantných, vysoko tučných, vysoko vlákninových a cukrom prešpikovaných jedál. Nezabudnite, že sacharidy poháňajú vaše telo a dodávajú vám energiu, aby ste mohli pokračovať, zatiaľ čo proteíny stabilizujú hladinu cukru v krvi, odstraňujú hlad a regenerujú svaly. Dobrá zmes týchto dvoch látok vám pomôže urobiť to najlepšie pre váš výkon.

PÁR SLOV O DESIATE

Ak nemáte počas pretekov možnosť kvalitne a pohodlne sa naobedovať, nezabudnite si zabaliť nejaké jedlo medzi rozplavbami a finále so sebou. Niektorí konkurenti sa spoliehajú na sladké jedlá, ktorými si zvyšujú svoju energiu po celý deň, ale sladké jedlo vám nedodá potrebné živiny na regeneráciu a vedie k zrúteniu pred ďalším štartom a napokon vyčerpaním vašej energie. Namiesto toho by ste sa mali spoliehať na rovnaké komplexné sacharidy a ľahké bielkoviny, ktoré vám pomohli začať deň.

Potraviny ako ovocný smoothie alebo džús, sendvič s tuniakom, surová zelenina a ovocie, sušené ovocie, nesolené oriešky, energetické tyčinky s nízkym obsahom cukru, celozrnné cestoviny s ľahkou omáčkou a krekery s arašidovým maslom udržujú vašu energiu vysokú. Jedzte tieto potraviny hneď po doplávaní vašej disciplíny, aby malo vaše telo čas správne stráviť. Pamätajte si: ovocie sa strávi rýchlo, do hodiny, takže ovocie ako jablká, pomaranče a hrušky sú fantastickou voľbou, ak máte veľmi málo času.

BONUS: JEDÁLNIČEK M. PHELPSA POČAS PRÍPRAVY

Raňajky: tri sendviče s volským okom, syrom, paradajkou, hlávkovým šalátom, smaženou cibuľkou a majonézou. Nasledujú tri lievance s čokoládovou polevou, omeleta z piatich vajec, tri pocukrované francúzske toasty, miska ovsenej kaše s otrubami a dva hrnčeky kávy. Na obed Phelps zošrotuje pol kila cestovín, dva veľké sendviče z bieleho pečiva so syrom, šunkou a majonézou, a zapíja to energetickými nápojmi. Na večeru si „diétne“ dáva opäť ďalšieho pol kila cestovín, obvykle so smotanovou omáčkou carbonara, a potom obrovsku pizzu a ďalšie energetické nápoje.

Predchádzajúci článokTipy pre začinajúcich plavcov
Ďaľší článokPrečo by každé dieťa malo vedieť plávať?
Diskusia