Existuje veľa rôznych dôvodov, prečo by sa mali deti učiť plávať, tu sú len dva: Plávanie je jediný šport, ktorý môže zachrániť život vášho dieťaťa a utopenie je stále jednou z najčastejších príčin úmrtia u detí.

Pamätajte, že nemôžete vždy byť tam, kde je Vaše dieťa. Naučiť sa plávať môže jedného dňa zachrániť jeho život.

Sú to celkom mocné posolstvá, ale tie, v ktoré v Plaveckom kempe plne veríme, by mali byť najdôležitejšími dôvodmi, prečo by ste mali dať svojim deťom možnosť naučiť sa plávať. Plávanie je veľa zábavy pre ľudí všetkých vekových skupín a deti. Tie najmä milujú dostať sa do vody a baviť sa sami. Naučiť sa plávať je zručnosť, ktorá keď sa raz naučí, je zriedka zabudnutá a je otvorená ľuďom všetkých vekových kategórií. Ale nie je to len o zábave, plávanie tiež prináša veľa zdravotných výhod, ktoré môžu pomôcť udržať vaše deti zdravé a šťastné.

Plávanie taktiež udržuje zdravé srdce a pľúca dieťaťa, zlepšuje silu a flexibilitu, zvyšuje výdrž a dokonca zlepšuje rovnováhu a držanie tela. Ďalšou skvelou vecou plávania je, že sa ho môžu zúčastniť deti v akomkoľvek veku a s rôznymi úrovňami schopnosti. Plávanie poskytuje výzvy a odmeňuje úspechy, ktoré pomáhajú deťom stať sa sebavedomými a veriť v svoje schopnosti. Vaše dieťa bude mať veľa príležitostí nájsť si nových priateľov a zvýšiť si dôveru.

Ako deti vnímajú schopnosť plávať? Výskum* uskutočnený s účastníkmi vo veku od 5 do 12 rokov poukázal, že takmer štvrtina detí sa cíti v rozpakoch, že nie sú schopné plávať, čo môže mať vplyv na pocity vlastnej hodnoty. Iné opísali pocit izolácie v dôsledku svojej neschopnosti plávať, cítili sa smutné a vynechávané z okruhu svojich priateľov, ktorí vedeli plávať, pretože sa k nim nemohli pripojiť. Plávanie má teda pozitívny vplyv na osobný rozvoj a pohodu tým, že zvyšuje dôveru vo vodné prostredie - výskum poukázal na to, že plávanie dáva deťom väčší pocit nezávislosti ako ostatné medzníky v ich detstve. Deti cítia väčší zmysel pre dosiahnutie úspechu a vlastného sebavedomia, keď dokážu plávať efektívejšie a môžu sa pripojiť k ostatným - už sa nebudú cítiť odstrčené.

* Speedo Research - September, 2013

Predchádzajúci článokAko sa správne stravovať?
Ďaľší článokTipy pre začínajúcich plavcov
Diskusia