Dôvody naučiť sa plávať bývajú veľmi rôznorodé, od jednoducho zábavnej aktivity až po dôsledné a účinné cvičenie. Výskum uskutočnený Amatérskou plaveckou asociáciou (ASA) zistil, že asi jeden z piatich dospelých nevie plávať. Či už sa učíte prvýkrát, alebo si jednoducho chcete zlepšiť svoje schopnosti vo vode, uistite sa, že nikdy nie ste sami. Z našich skúseností vyplýva, že dospelí nie sú tak bezstarostní ako deti, keď sa stretnú tvárou v tvár s bazénom poprvýkrát. Nikdy ale nie je príliš neskoro naučiť sa plávať, čoho dôkazom sú aj naši klienti.
Keď sa dospelí rozhodnú naučiť sa plávať, je to najmä kvôli tomu, aby mohli tráviť počas dovolenky spoločné chvíle so svojími deťmi, či už pri mori alebo v bazéne. Ďalším dôvodom je snaha zamestnanť sa v práci, pri ktorej musia vedieť plávať, ako sú policajné, ozbrojené a iné zložky. Ak majú ľudia takúto silnú motiváciu, je viac pravdepodobné, že uspejú. Každý sa môže naučiť plávať, je to len cesta za vašim cieľom. Ak nemôžete/nechcete plávať, tak vám chýba skvelý spôsob, ako sa udržať fit a ako byť zdravý.
Takže je čas vziať si okuliare a doslova sa ponoriť do bazéna! Predtým, než pôjdete plávať, máme tu pre vás niekoľko rád, aby ste sa uistili, že v bazéne získate čo najviac z vášho času stráveného v ňom. Zostať pokojný vo vode je veľmi dôležité, takže než sa dostanete do bazéna, najprv neštandardne navrhujeme budovanie dôvery v kúpeľni.
Čím uvoľnenejší ste, tým ľahšie sa to naučíte. Jednoduchšie sa to hovorí ako spraví. Uvedomujeme si to, ale skúste praktizovať ponorenie tváre zatiaľ čo jemne vydychujete do vody, pretože to je najdôležitejšia zručnosť pre plávanie. Môžete to ľahko urobiť sami doma vo vani alebo umývadle, zatiaľ čo vaše nohy stoja na suchej zemi. Keďže dýchanie je tak dôležitou súčasťou plávania, uistite sa, že ho zvládate predtým ako skočíte do vody. Zvyknite si na myšlienku udržiavať dýchanie plynulé a pokojné, zatiaľ čo hlavné zameranie vášho tela bude spočívať v niečom úplne inom. Vyskúšajte to počas behu, chôdze alebo dokonca pri niečom tak jednoduchom, ako je žehlenie, varenie alebo pozeranie TV.
Počítajte sekundy, kedy pomaly a kontrolovane vydychujete do vody, a sledujte, na ako dlho dokážete zadržať dych. To vám dá predstavu o tom, čoho ste schopní v bazéne a pomôže vám to zostať v pokoji, ak začnete panikáriť. Ďalšou dôležitou vecou je zaobstarať si vhodnú výbavu do bazéna. Správne plavky sú kľúčom k tomu, ako rýchlo a správne sa budete môcť učiť plávať.
Uistite sa, že si vyberiete vhodné plavky, ktoré nebudú brániť pohybu. Najvhodnejšie plavky pre mužov sú klasické slipové alebo boxerkové, naopak neodporúčame kraťasové plavky. Pre ženy neodporúčame dvojdielne plavky. Dlhé vlasy by mali byť zviazané v cope a mala by sa používať aj plavecká čiapka. Okuliare sú taktiež veľmi užitočné pre začiatočníkov, najmä kvôli tomu, aby sa nebáli ponoriť. Existuje aj niekoľko ďalších, nie tak veľmi známych doplnkov, ktoré by ste mohli zužitkovať na vašej ceste k úspechu. Štipce na nos a štuple do uší zabraňujú tomu, aby sa voda dostala do nechcených miest a spôsobila vám nepríjemné pocity. Môžu vám tiež pomôcť chrániť vás pred problémami s dutinami a infekciami uší - dve veci, ktoré vám zabránia plávať a to určite nechcete!
Plavecké dosky, šnorchle, plutvy a packy sú taktiež dobrými pomôckami, ako si vybudovať silu v horných a dolných končatinách. Pomáhajú udržať správnu polohu tela, zatiaľ čo sa stále vyrovnávate s celým procesom správnej techniky. Nekupujte si ich, ak nieste dostatočne presvedčení a rozhodnutí venovať sa plávaniu pravidelne.
Dúfame, že tento článok je tým správnym námetom ako odstániť strach z vody a dosiahnúť svoj cieľ - vedieť plávať. Sledujte nás aj naďalej a v prípade záujmu vyplňte prihlášku. Naši kvalifikovaní tréneri sú vám k dispozícií.